
Framtidens verdiskapere i Innlandet på Fylkesmesterskap
Terningen Arena på Elverum var vertskap for årets Fylkesmesterskap for ungdomsbedrifter i Innlandet, som gikk av stabelen torsdag 13. mars. Arrangementet samlet 64 ungdomsbedrifter fra 13 videregående skoler i fylket, og de viste fram et imponerende spekter av kreative og bærekraftige løsninger.

Imponerte juryer
I løpet av dagen konkurrerte de unge entreprenørene i 13 ulike kategorier som markedsføring, HR og samarbeid med næringslivet. Mange av ungdomsbedriftene imponerte dommerpanelet med sin profesjonalitet og engasjement.
– Det er veldig inspirerende å være her. Ungdommene har gått inn i det med en seriøsitet, og er dedikerte. De gir oss tro på framtiden, sier juryleder for markedsføringsprisen, Anna-Thekla Tonjer fra Elverum Vekst.
Bærekraft var et gjennomgående tema i mange av bedriftenes konsepter. Flere av deltakerne presenterte løsninger som adresserer miljøutfordringer og sosialt ansvar.
Beste ungdomsbedrift fra Vinstra
De ulike kategorivinnerne ble hedret under premieutdelingen. At hele 24 ungdomsbedrifter kunne komme opp på scenen og motta pris, vitner om god spredning og at det blir jobbet godt med entreprenørskap på mange av skolene i Innlandet.
I kategorien Beste ungdomsbedrift var det LingoBrett UB fra Vinstra som gikk helt til topps. De har utviklet et brettspill som skal ta vare på lokal kultur, dialekt og identitet.
Juryen sier følgende om vinnerbedriften:
"De har levert en bunnsolid forretningsplan, flott video, kulturarv, lokal identitet, miljøhensyn er ivaretatt - det er skalerbart. Navnet på bedriften henger sammen med produktet. Et ekte engasjement som er smittende."
Gullbilletter til NM
I løpet av prisutdelingen ble det også delt ut 5 gullbilletter til ungdomsbedriftene som skal representere Innlandet på NM på Lillestrøm 24.- 25. april.
Disse ungdomsbedriftene fikk gullbilllett:
- LingoBrett UB, Vinstra vgs
- Lettvint UB, Dokka vgs
- Threadsavers UB, Hamar katedralskole
- Sirkulærdesign UB, Nord-Østerdal vgs
- Gravstell UB, Øvrebyen vgs

Espen Solhaug er Årets UB-lærer
Det var ikke bare elevene som fikk heder og ære på Fylkesmesterskapet. Under åpningen av arrangementet ble prisen som Årets UB-lærer delt ut av Paal Morken Andersen fra Innlandet fylkeskommune.
Prisen gikk til Espen Solhaug fra Øvrebyen vgs, en ungdomsbedriftslærer som har jobbet lenge og iherdig med entreprenørskap i undervisningen sin.
I begrunnelsen står det.:
"Årets UB-lærer brenner for Ungdomsbedrift og bruker metodikken i det meste av sin undervisning. Han har store forventninger til elevene og veileder dem i en læringsprosess som ofte er uvant for elevgruppen, og som de lærer mye av underveis. Han stimulerer elevene til å skape en bedrift som kjennetegnes av kvalitet, og gjennom årenes løp har en god del ungdomsbedrifter gjort imponerende arbeid under hans veiledning. Han legger ned mye arbeid med elevene og har tett samarbeid med Ungt Entreprenørskap. Regionen som læreren holder til i, har utmerket seg i regional utvikling de siste årene, og skolen er en viktig bidragsyter til å løfte muligheter og samarbeide med lokalt arbeids- og næringsliv. Årets UB-lærer bruker sitt nettverk i lokalsamfunnet inn i undervisningen, og flere av case-oppgavene han lager, knyttes til problemstillinger som det lokale næringslivet enten har, eller kunne hatt i sin drift. Han har invitert lokalt næringsliv inn i klasserommet - og han har hjulpet elever med å få kontakt med bedrifter. Dette er en lærer som er kreativ og nyskapende, villig til å prøve ut nye ting - og som kommer med mange, gode ideer både i lærerrollen, i klasserommet og som ansatt i kollegiet."
Vi gratulerer elever og lærere med flott innsats på årets Fylkesmesterskap!


Verdifullt samarbeid mellom skole og lokalt arbeidsliv
